Sort by

shookone has logged 89 entries for films during 2007.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Atonement

Atonement

2007
×
★½
Edit this entry  
01
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Edit this entry  
31
Transformers

Transformers

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Electric Dragon 80.000 V

Electric Dragon 80.000 V

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Starcrash

Starcrash

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hotel

Hotel

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
Read the review Edit this entry  
06
Fata Morgana

Fata Morgana

2007
×
Edit this entry  
04
The Trap

The Trap

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lucky Number Slevin

Lucky Number Slevin

2006
×
Read the review Edit this entry  
02
The Caiman

The Caiman

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Five Fingers

Five Fingers

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
29
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
Read the review Edit this entry  
26
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
Read the review Edit this entry  
22
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wassup Rockers

Wassup Rockers

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Still Life

Still Life

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Belly of an Architect

The Belly of an Architect

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Breach

Breach

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Next

Next

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
Hostel: Part II

Hostel: Part II

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider

Spider

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
La vie secrète des gens heureux

La vie secrète des gens heureux

2006
×
Read the review Edit this entry  
07
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Postal

Postal

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Little Children

Little Children

2006
×
Read the review Edit this entry  
01
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★½
Edit this entry  
31
Hunting and Gathering

Hunting and Gathering

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Sounds of Sand

Sounds of Sand

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Slumming

Slumming

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Clerks II

Clerks II

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
Reprise

Reprise

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shooting Dogs

Shooting Dogs

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Disturbia

Disturbia

2007
×
Read the review Edit this entry