• Madame Web

    Madame Web

    the rumours are true, it IS actually that bad, and that's coming from me, enjoyer of bad movies 😭 genuinely some of the worst writing and acting i've ever seen, i'm gobsmacked

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★½

    where you watch a film rly makes all the difference bc seeing this 3D in IMAX made me like it so much more than when I watched it on my little tv at home. i love the cinema so much! netflix you are nothing!

  • Anatomy of a Fall

    Anatomy of a Fall

    ★★★★½

    i need to get into courtroom dramas more bc every time i watch anything with courtroom drama i absolutely live for it. sandra hüller is incredible, what a great year for her

  • How to Have Sex

    How to Have Sex

    ★★★★

    very realistic (in every aspect sadly). mia mckenna-bruce plays this so well from the loudest to the quietest moments in this, what a great performance !

  • The Greatest Night in Pop

    The Greatest Night in Pop

    ★★★★½

    this was so fun and cute to watch and really made me realise we truly have little to no artists of their calibres these days.. so many sweet and funny moments in here, my highlights were lionel richie's MJ impression (especially his Lion-El..), when everyone started signing each other's sheet music, bob dylan wanting to be anywhere else, and bruce springsteen. just in general. king i'll see u in July x

  • Argylle

    Argylle

    ★★½

    i can't deny that it was fun and i've always had a soft spot for bryce dallas howard so i can't be too mad

  • My Sole Desire

    My Sole Desire

    ★★★★

    love the friendships, the lesbianism, the soundtrack, the visuals, the acting, all around a sweet n fun queer little drama !

  • My Octopus Teacher

    My Octopus Teacher

    ★★★★

    he is so much better than me because i literally would've had to intervene at so many points...

  • Society of the Snow: Who Were We on the Mountain?

    Society of the Snow: Who Were We on the Mountain?

    ★★★★★

    why was this not 2 hours longer!?!?!? incredible filmmaking, adore this cast and crew

  • The Holdovers

    The Holdovers

    ★★★★½

    i can't wait to rewatch this at christmas omg what a lovely little film!! love love love the main trio so much, they all absolutely devoured. i truly adore films like this where i could watch the characters and their lives forever n ever!!

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★★

    the irony of a film about being stuck in a time loop being one of the most rewatchable films ever to me

  • We Will Rock You

    We Will Rock You

    ★★★★½

    pretty cool that i got to watch this with brian may and roger taylor in the room with me 😎 freddie mercury is a gem! what a performer! also obsessed with the crowd shots, i love spotting all the different analogue cameras and fun haircuts