Sort by

Jim has logged 46 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
State and Main

State and Main

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Grifters

The Grifters

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
One False Move

One False Move

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
V-E +1

V-E +1

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cold Turkey

Cold Turkey

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry