Sort by

Jim has logged 489 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Angel

Angel

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Gravel

Black Gravel

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
From Hell

From Hell

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Glory

Glory

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hell in the Pacific

Hell in the Pacific

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Influence

Bad Influence

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Diner

Diner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Avalon

Avalon

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Introducing My Father, François Truffaut

Introducing My Father, François Truffaut

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
State and Main

State and Main

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Grifters

The Grifters

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry