Sort by

Jim has logged 215 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
T-Men

T-Men

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Apur Sansar

Apur Sansar

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
New Tale of Zatoichi

New Tale of Zatoichi

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Walk Alone

I Walk Alone

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Runaway Train

Runaway Train

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lavender Hill Mob

The Lavender Hill Mob

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mother

Mother

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Morocco

Morocco

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Killers

The Killers

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Dinner with Jimi

My Dinner with Jimi

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Europa Europa

Europa Europa

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Faust

Faust

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
White Dog

White Dog

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry