Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Return to Glennascaul: A Story That Is Told in Dublin

Return to Glennascaul: A Story That Is Told in Dublin

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Project A: Part II

Project A: Part II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Sniper

The Sniper

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hell Is for Heroes

Hell Is for Heroes

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Possessed

Possessed

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pursued

Pursued

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Red-Headed Woman

Red-Headed Woman

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Othello

Othello

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Three Ages

Three Ages

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cops

Cops

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Butcher Boy

The Butcher Boy

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Far Country

The Far Country

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Silence

The Silence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Variety

Variety

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
'Round Midnight

'Round Midnight

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry