Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Great Expectations

Great Expectations

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wittgenstein

Wittgenstein

1993
×
Edit this entry  
02
Shakedown

Shakedown

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
Read the review Edit this entry  
06
Breathless

Breathless

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dorohedoro

Dorohedoro

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Society of the Spectacle

The Society of the Spectacle

1973
×
Read the review Edit this entry  
24
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Taste of Money

The Taste of Money

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
Hackers

Hackers

1995
×
★★½
Edit this entry  
04
Dirty Girls

Dirty Girls

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Have You Seen the Listers?

Have You Seen the Listers?

2017
×
Edit this entry  
25
Mod Fuck Explosion

Mod Fuck Explosion

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
Read the review Edit this entry  
16
LA 92

LA 92

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
12
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★
Edit this entry  
04
The Half of It

The Half of It

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
ISO

ISO

2020
×
Edit this entry  
13
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stalker

Stalker

1979
×
Edit this entry  
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood of Havana

Blood of Havana

2010
×
Edit this entry  
25
Snowballs

Snowballs

2011
×
Edit this entry  
25
Curb Dance

Curb Dance

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
42 One Dream Rush

42 One Dream Rush

2010
×
Edit this entry  
24
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Act da Fool

Act da Fool

2010
×
Edit this entry  
21
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Kids

Kids

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Blue Spring

Blue Spring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry