Sort by

Shikhar has logged 316 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lost in Paris

Lost in Paris

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Secret Superstar

Secret Superstar

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Party

The Party

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Patti Cake$

Patti Cake$

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Her Love Boils Bathwater

Her Love Boils Bathwater

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Newton

Newton

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Umrika

Umrika

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wajib

Wajib

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Close-Knit

Close-Knit

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
The Square

The Square

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★
Edit this entry  
27
Life Beyond Me

Life Beyond Me

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Her Love Boils Bathwater

Her Love Boils Bathwater

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Hostages

Hostages

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Pop Aye

Pop Aye

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Pomegranate Orchard

Pomegranate Orchard

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mrs. Hyde

Mrs. Hyde

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Love Me Not

Love Me Not

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
The Strange Ones

The Strange Ones

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
I Dream in Another Language

I Dream in Another Language

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Where Has Time Gone?

Where Has Time Gone?

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Party

The Party

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Elon Doesn't Believe in Death

Elon Doesn't Believe in Death

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Journey

The Journey

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scary Mother

Scary Mother

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Midwife

The Midwife

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beyond the Clouds

Beyond the Clouds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hero

The Hero

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sense of an Ending

The Sense of an Ending

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry