Jeff has logged 64 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Samaritan Zatoichi

Samaritan Zatoichi

1968
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Zatoichi the Fugitive

Zatoichi the Fugitive

1963
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
One Potato, Two Potato

One Potato, Two Potato

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zatoichi Challenged

Zatoichi Challenged

1967
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Red Sundown

Red Sundown

1956
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Gates to Paradise

Gates to Paradise

1968
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Zatoichi the Outlaw

Zatoichi the Outlaw

1967
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Orion Loop

The Orion Loop

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Portrait of Jennie

Portrait of Jennie

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dragoon Wells Massacre

Dragoon Wells Massacre

1957
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Room Next Door

The Room Next Door

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Girl in Room 2A

The Girl in Room 2A

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Dear Killer

My Dear Killer

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Bloodstained Shadow

The Bloodstained Shadow

1978
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
World for Ransom

World for Ransom

1954
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Zatoichi's Cane Sword

Zatoichi's Cane Sword

1967
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Mothra

Mothra

1961
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Zatoichi's Pilgrimage

Zatoichi's Pilgrimage

1966
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Zatoichi's Vengeance

Zatoichi's Vengeance

1966
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Zatoichi and the Chess Expert

Zatoichi and the Chess Expert

1965
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Zatoichi and the Doomed Man

Zatoichi and the Doomed Man

1965
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Zatoichi's Revenge

Zatoichi's Revenge

1965
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Adventures of Zatoichi

Adventures of Zatoichi

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Fight, Zatoichi, Fight

Fight, Zatoichi, Fight

1964
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
A Night to Remember

A Night to Remember

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zatoichi's Flashing Sword

Zatoichi's Flashing Sword

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Boss

The Boss

1973
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Caliber 9

Caliber 9

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
He Walked by Night

He Walked by Night

1948
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Fisherman's Wharf

Fisherman's Wharf

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Centerfold Girls

The Centerfold Girls

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bonnie's Kids

Bonnie's Kids

1973
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★
Read the review Edit this entry