Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Damsel

Damsel

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Invocation of My Demon Brother

Invocation of My Demon Brother

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eaux d'artifice

Eaux d'artifice

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
He Never Died

He Never Died

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Jacket

The Jacket

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jai Bhim

Jai Bhim

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stalker

Stalker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Procession

Procession

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shortbus

Shortbus

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Flawless

Flawless

1999
×
Read the review Edit this entry