Sort by

Shea has logged 44 entries for films during April 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
27
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
26
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
Edit this entry  
26
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Island of Hell

Island of Hell

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
As We Hold Hands

As We Hold Hands

2022
×
Edit this entry  
24
All My Life

All My Life

1966
×
Read other review Edit this entry  
24
All My Life

All My Life

1966
×
Read other review Edit this entry  
24
Pietá

Pietá

1998
×
Edit this entry  
23
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Chie the Brat

Chie the Brat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vive la mariée... et la libération du Kurdistan

Vive la mariée... et la libération du Kurdistan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Final Conflict

The Final Conflict

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
April Story

April Story

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
Psalm I: The Lateness of the Hour

Psalm I: The Lateness of the Hour

1999
×
Edit this entry  
14
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Isolation

Isolation

1974
×
Read other review Edit this entry  
13
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pisaasu

Pisaasu

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gilda

Gilda

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Edit this entry  
11
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Temptress of a Thousand Faces

Temptress of a Thousand Faces

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Lizard

Black Lizard

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
Brasil

Brasil

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Mekong Hotel

Mekong Hotel

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
LatticeCreaser

LatticeCreaser

2016
×
Edit this entry  
07
A Letter to Uncle Boonmee

A Letter to Uncle Boonmee

2009
×
Edit this entry  
06
Aunty Donna: New Show

Aunty Donna: New Show

2018
×
Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
05
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bandit Queen

Bandit Queen

1994
×
★★
Edit this entry  
02
Volcano Saga

Volcano Saga

1989
×
Read other review Edit this entry