Sort by

Shea has logged 35 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time in China II

Once Upon a Time in China II

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
...No Lies

...No Lies

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Project A

Project A

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In Order Not to Be Here

In Order Not to Be Here

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
December Hide-and-Go-Seek

December Hide-and-Go-Seek

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Big Time

Big Time

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time in China

Once Upon a Time in China

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Venus

Venus

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Snowman

The Snowman

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Legend of the Mountain

Legend of the Mountain

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cezanne's Eye

Cezanne's Eye

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mummy's Dream

The Mummy's Dream

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry