Sort by

Shea has logged 508 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Still Processing

Still Processing

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
In Dog Years

In Dog Years

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Norman Norman

Norman Norman

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
College

College

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dots

Dots

1940
×
Read prior review Edit this entry  
26
Offering

Offering

1978
×
Read prior review Edit this entry  
26
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Crock of Gold: A Few Rounds with Shane MacGowan

Crock of Gold: A Few Rounds with Shane MacGowan

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The War with Grandpa

The War with Grandpa

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
When the Pie Was Opened

When the Pie Was Opened

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
What's Opera, Doc?

What's Opera, Doc?

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Rocking Horsemen

The Rocking Horsemen

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Comingled Containers

Comingled Containers

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Moon

The Moon

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
Read the review Edit this entry  
08
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rehearsals for Retirement

Rehearsals for Retirement

2007
×
Read the review Edit this entry  
06
Love on Delivery

Love on Delivery

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Elementary Phrases

Elementary Phrases

1994
×
Read the review Edit this entry  
03
Project A: Part II

Project A: Part II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Yes, Madam!

Yes, Madam!

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time in China II

Once Upon a Time in China II

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry