Shay has logged 111 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Unholy

The Unholy

2021
×
Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Edit this entry  
14
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★½
Edit this entry  
04
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Descent: Part 2

The Descent: Part 2

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Searching

Searching

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Superman: Red Son

Superman: Red Son

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Justice League Dark: Apokolips War

Justice League Dark: Apokolips War

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Greta

Greta

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
The Call

The Call

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
02
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★½
Edit this entry  
19
Run

Run

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★
Read the review Edit this entry