Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Keep Your Hands Off Eizouken!

Keep Your Hands Off Eizouken!

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Edit this entry  
10
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
Edit this entry  
03
The Sea That Thinks

The Sea That Thinks

2000
×
Edit this entry  
31
Ping Pong the Animation

Ping Pong the Animation

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
Edit this entry  
24
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
Edit this entry  
29
Spencer

Spencer

2021
×
Edit this entry  
26
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Very Eye of Night

The Very Eye of Night

1958
×
Edit this entry  
25
Out-Takes from the Life of a Happy Man

Out-Takes from the Life of a Happy Man

2012
×
Edit this entry  
24
L'Argent

L'Argent

1983
×
Edit this entry  
22
Charles, Dead or Alive

Charles, Dead or Alive

1969
×
Edit this entry  
14
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
Edit this entry  
03
Unruled Paper

Unruled Paper

2002
×
Edit this entry  
03
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
03
AniMal

AniMal

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Botox

Botox

2020
×
★½
Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
29
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Edit this entry  
26
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Scream

The Scream

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Skin

Skin

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Woodstock

Woodstock

1970
×
Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
Edit this entry  
20
Chinatown

Chinatown

1974
×
Edit this entry  
20
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
Edit this entry  
20
Every Day

Every Day

1929
×
Edit this entry  
17
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
½
Edit this entry  
16
Kick-Heart

Kick-Heart

2013
×
Edit this entry  
16
Father's Day

Father's Day

2003
×
Read the review Edit this entry  
16
Mona Lisa

Mona Lisa

1973
×
Edit this entry  
16
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Tranquility in the Presence of Others

Tranquility in the Presence of Others

1972
×
Edit this entry  
07
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
07
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
06
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
05
Captain Khorshid

Captain Khorshid

1987
×
Edit this entry