Sort by

Shaun has logged 216 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
At the Circus

At the Circus

1939
×
★★★
Edit this entry  
28
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
After the Ball

After the Ball

1897
×
Edit this entry  
24
The Magician

The Magician

1898
×
Edit this entry  
24
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
Edit this entry  
24
The Living Playing Cards

The Living Playing Cards

1905
×
Edit this entry  
24
The Devil in a Convent

The Devil in a Convent

1899
×
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Man with the Rubber Head

The Man with the Rubber Head

1901
×
Edit this entry  
22
Adventures of William Tell

Adventures of William Tell

1898
×
Edit this entry  
22
The Temptation of St. Anthony

The Temptation of St. Anthony

1898
×
Edit this entry  
22
The Mermaid

The Mermaid

1904
×
Edit this entry  
22
After the Ball

After the Ball

1897
×
Edit this entry  
22
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1912
×
Edit this entry  
22
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Sailing Along

Sailing Along

1938
×
★★★½
Edit this entry  
21
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
18
Be Yourself!

Be Yourself!

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A River Runs Through It

A River Runs Through It

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
True Grit

True Grit

1969
×
★★★★
Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Dolphin Tale

Dolphin Tale

2011
×
★★½
Edit this entry  
12
One Man's Justice

One Man's Justice

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
11
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Go West

Go West

1925
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Edit this entry  
10
Extract

Extract

2009
×
★★½
Edit this entry  
09
Star Wars: The Legacy Revealed

Star Wars: The Legacy Revealed

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
100% American

100% American

1918
×
Edit this entry  
08
The Professor

The Professor

1919
×
Edit this entry  
08
Easy Street

Easy Street

1917
×
★★★★
Edit this entry  
08
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
08
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★★
Edit this entry