Sort by

shaumik has logged 245 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Graveyard Rats

Graveyard Rats

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lot 36

Lot 36

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Project Nim

Project Nim

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Small Engine Repair

Small Engine Repair

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Antlers

Antlers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Men

Men

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry