Sort by

Shaswata has logged 58 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Education

Education

2020
×
Edit this entry  
19
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
Edit this entry  
18
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
Read the review Edit this entry  
17
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
Edit this entry  
12
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Edit this entry  
07
Mangrove

Mangrove

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Coded Bias

Coded Bias

2020
×
Edit this entry  
11
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
Edit this entry  
06
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
Edit this entry  
01
Examined Life

Examined Life

2008
×
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
15
The Bare Life

The Bare Life

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Gobble-Gobble

Gobble-Gobble

1977
×
Edit this entry  
27
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
Edit this entry  
10
The Scapegoat

The Scapegoat

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Death of the Sound Man

Death of the Sound Man

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Young Karl Marx

The Young Karl Marx

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Four Roads

Four Roads

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Point and Line to Plane

Point and Line to Plane

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Copiste de Pont-Aven

La Copiste de Pont-Aven

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Being in the World

Being in the World

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lighthouse

The Lighthouse

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Derrida's Elsewhere

Derrida's Elsewhere

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hidden

Hidden

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Raman Raghav 2.0

Raman Raghav 2.0

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ugly

Ugly

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Red Moon Tide

Red Moon Tide

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Way Down East

Way Down East

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Tale of Two Cities

A Tale of Two Cities

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1970
×
Read the review Edit this entry  
04
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gunda

Gunda

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry