Sort by

celia has logged 66 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
30
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Bridge to Terabithia

Bridge to Terabithia

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Edit this entry  
24
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
22
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
20
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
19
Gigantic

Gigantic

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
15
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
True Stories

True Stories

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
10
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
½
Edit this entry  
10
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Cosy Dens

Cosy Dens

1999
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
09
Rebels

Rebels

2001
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
09
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Edit this entry