Sort by

celia has logged 107 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
31
Breakfast on Pluto

Breakfast on Pluto

2005
×
★★½
Edit this entry  
31
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★
Edit this entry  
31
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Edit this entry  
30
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Youth

Youth

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
Edit this entry  
28
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Do You Remember The First Time?

Do You Remember The First Time?

1994
×
Edit this entry  
27
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
All Eyes on Sharon Tate

All Eyes on Sharon Tate

1966
×
Edit this entry  
26
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
Edit this entry  
24
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Flatscreen

Flatscreen

2012
×
Edit this entry  
21
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
American Pie

American Pie

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Edit this entry  
19
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Edit this entry  
19
Kill Bill: The Origin of O-Ren

Kill Bill: The Origin of O-Ren

2003
×
Edit this entry  
18
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
★★
Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry