kris has logged 570 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
This Boy's Life

This Boy's Life

1993
×
★★★
Edit this entry  
24
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Big Mommas: Like Father, Like Son

Big Mommas: Like Father, Like Son

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Third Wife

The Third Wife

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hall Pass

Hall Pass

2011
×
★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scooby-Doo and the Alien Invaders

Scooby-Doo and the Alien Invaders

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
Scooby-Doo! Haunted Holidays

Scooby-Doo! Haunted Holidays

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Edit this entry  
14
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★
Edit this entry  
14
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Falling in Love

Falling in Love

1984
×
★★★
Edit this entry  
12
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Back to the Outback

Back to the Outback

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★½
Edit this entry  
10
Furie

Furie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Taken

Taken

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Speed 2: Cruise Control

Speed 2: Cruise Control

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The Net

The Net

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Edit this entry  
03
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry