Sort by

Shane has logged 81 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nocturne

Nocturne

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
Get Ready

Get Ready

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
Erotique

Erotique

1982
×
★★
Edit this entry  
30
MUBI Ident

MUBI Ident

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Man with One Red Shoe

The Man with One Red Shoe

1985
×
½
Edit this entry  
29
Blue in the Face

Blue in the Face

1995
×
★★★
Edit this entry  
29
The Arrival

The Arrival

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Sexy Girls, Sexy Appliances

Sexy Girls, Sexy Appliances

1992
×
★★
Edit this entry  
29
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mike Leigh: Making Plays

Mike Leigh: Making Plays

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Two Mikes Don't Make a Wright

Two Mikes Don't Make a Wright

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Appointments of Dennis Jennings

The Appointments of Dennis Jennings

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
Five-Minute Films: Afternoon

Five-Minute Films: Afternoon

1982
×
★★★
Edit this entry  
28
Five-Minute Films: A Light Snack

Five-Minute Films: A Light Snack

1982
×
★★★
Edit this entry  
28
Five-Minute Films: Probation

Five-Minute Films: Probation

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
Five-Minute Films: Old Chums

Five-Minute Films: Old Chums

1982
×
★★★½
Edit this entry  
28
Five-Minute Films: The Birth of the Goalie of the 2001 F.A. Cup Final

Five-Minute Films: The Birth of the Goalie of the 2001 F.A. Cup Final

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Sense of History

A Sense of History

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Used Cars

Used Cars

1980
×
Edit this entry  
27
The Walker

The Walker

2007
×
Edit this entry  
27
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Free Guy

Free Guy

2021
×
Edit this entry  
25
Knowing

Knowing

2009
×
Edit this entry  
24
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Why Him?

Why Him?

2016
×
Edit this entry  
23
U.S. Marshals

U.S. Marshals

1998
×
★★½
Edit this entry  
22
The Ice Road

The Ice Road

2021
×
Edit this entry  
21
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★½
Edit this entry  
21
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Edit this entry  
20
Bimbo's Initiation

Bimbo's Initiation

1931
×
★★½
Edit this entry  
20
War Machine

War Machine

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Herbie Fully Loaded

Herbie Fully Loaded

2005
×
★½
Edit this entry  
18
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Edit this entry  
18
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
17
Siberia

Siberia

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
The Big Year

The Big Year

2011
×
½
Edit this entry  
16
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1983
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rising Sun

Rising Sun

1993
×
★½
Edit this entry  
14
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★
Edit this entry  
14
It Must Be Monday

It Must Be Monday

1974
×
★★
Edit this entry  
14
The War Game

The War Game

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Diary of an Unknown Soldier

The Diary of an Unknown Soldier

1959
×
★★★
Edit this entry  
14
The Forgotten Faces

The Forgotten Faces

1961
×
★★★
Edit this entry