Scott has logged 471 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

2014
×
★★
Read prior review Edit this entry  
19
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shadow Hours

Shadow Hours

2000
×
★★
Edit this entry  
13
Bill Burr: Let It Go

Bill Burr: Let It Go

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
San Andreas

San Andreas

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
A Better Life

A Better Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Every Secret Thing

Every Secret Thing

2014
×
★★½
Edit this entry  
02
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Hungry Hearts

Hungry Hearts

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Iris

Iris

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Danny Collins

Danny Collins

2015
×
★★★½
Edit this entry