Sort by

Scott has logged 396 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Get Over It

Get Over It

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
6 Souls

6 Souls

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Burmese Harp

The Burmese Harp

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jack the Giant Slayer

Jack the Giant Slayer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Escape from Planet Earth

Escape from Planet Earth

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
50/50

50/50

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
InAPPropriate Comedy

InAPPropriate Comedy

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry