• All My Sons

    ★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★

  • It Rains on Our Love

    ★★★½

  • The Big Sleep

    ★★★½

  • The Stranger

    ★★★★

  • Brief Encounter

  • Detour

  • Rome, Open City

    ★★★

  • To Have and Have Not

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Meshes of the Afternoon

  • Bambi

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★★

  • Dumbo

    ★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Eternal Jew

  • Fantasia

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★

  • Bringing Up Baby

    ★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★

  • Grand Illusion

    ★★★★

  • Modern Times

    ★★★★★

  • Land Without Bread

    ★★★★

  • King Kong

    ★★★★

  • Boudu Saved from Drowning

    ★★★

  • M

    ★★★½

  • City Lights

    ★★★½

  • Taris

  • Un Chien Andalou

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • Steamboat Willie

  • The Passion of Joan of Arc

  • The Starfish

  • Metropolis

    ★★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • Safety Last!

  • Nanook of the North

  • Nosferatu

  • The Kid

    ★★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★

  • Rescued by Rover

  • The Great Train Robbery

  • The Melomaniac

  • A Trip to the Moon

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Baby's Meal

  • The Sprinkler Sprinkled

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • The Boxing Cats

  • Traffic Crossing Leeds Bridge

  • Roundhay Garden Scene

  • Accordion Player

  • Man Walking Around a Corner