Yuval has logged 474 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Closed Notebook

The Closed Notebook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Edit this entry  
24
The Inner Scar

The Inner Scar

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cocoon

Cocoon

1995
×
Edit this entry  
21
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Heat Vision and Jack

Heat Vision and Jack

1999
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Exchange

The Exchange

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Peeping Toms

Peeping Toms

1972
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Wasp

Wasp

2003
×
Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
We All Loved Each Other So Much

We All Loved Each Other So Much

1974
×
Read prior review Edit this entry  
13
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Diamantino

Diamantino

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kes

Kes

1969
×
Edit this entry  
27
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Made in Israel

Made in Israel

2001
×
Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nuzhat al-Fuad

Nuzhat al-Fuad

2006
×
Edit this entry  
20
Solar Walk

Solar Walk

2018
×
Read prior review Edit this entry  
19
Come Together

Come Together

2016
×
Edit this entry  
17
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
Edit this entry  
17
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Drifting

Drifting

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
Read the review Edit this entry  
12
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Closed Notebook

The Closed Notebook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mike's New Car

Mike's New Car

2002
×
Edit this entry  
07
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry