Sort by

ShakeTheFilmGeek has logged 351 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Project X

Project X

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Manto

Manto

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Party's Just Beginning

The Party's Just Beginning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Once Again

Once Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vir Das: Losing It

Vir Das: Losing It

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Damsel

Damsel

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Couch

Couch

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry