Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Velvet Queen

The Velvet Queen

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Killer

The Killer

2023
×
★★★
Edit this entry  
08
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Beast

The Beast

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kokomo City

Kokomo City

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Guras

Guras

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Afire

Afire

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Late Night with the Devil

Late Night with the Devil

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dead Enders

Dead Enders

2023
×
Read the review Edit this entry  
31
Fallen Leaves

Fallen Leaves

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Here

Here

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Perfect Days

Perfect Days

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In Our Day

In Our Day

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Evil Does Not Exist

Evil Does Not Exist

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Daughters of Fire

The Daughters of Fire

2023
×
Read the review Edit this entry  
27
Do Not Expect Too Much from the End of the World

Do Not Expect Too Much from the End of the World

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
Interview with a Cannibal

Interview with a Cannibal

2012
×
Read the review Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
After the Wedding

After the Wedding

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sherlock: A Scandal in Belgravia

Sherlock: A Scandal in Belgravia

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Shutter

Shutter

2004
×
★★½
Edit this entry  
07
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sherlock: The Great Game

Sherlock: The Great Game

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Sherlock: The Blind Banker

Sherlock: The Blind Banker

2010
×
★★★
Edit this entry  
04
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Omelia Contadina

Omelia Contadina

2020
×
Edit this entry  
29
Normal People Confessions

Normal People Confessions

2020
×
Edit this entry  
28
Fresh

Fresh

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★½
Edit this entry  
28
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
2 Days in New York

2 Days in New York

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry