Sort by

Shaik⚡ has logged 58 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Voices of a Distant Star

Voices of a Distant Star

2002
×
Read the review Edit this entry  
30
Ani*Kuri15

Ani*Kuri15

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Village

The Village

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Piranha 3DD

Piranha 3DD

2012
×
½
Edit this entry  
28
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Josee, the Tiger and the Fish

Josee, the Tiger and the Fish

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Edit this entry  
25
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nayakan

Nayakan

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Great Indian Kitchen

The Great Indian Kitchen

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Toofaan

Toofaan

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sarpatta Parambarai

Sarpatta Parambarai

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tarantella

Tarantella

1989
×
Read the review Edit this entry  
20
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Network

Network

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Happening

The Happening

2008
×
★★
Edit this entry  
17
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Looney, Looney, Looney Bugs Bunny Movie

The Looney, Looney, Looney Bugs Bunny Movie

1981
×
Edit this entry  
15
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★½
Edit this entry  
14
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★
Edit this entry  
13
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Original Sin

Original Sin

2001
×
★★½
Edit this entry  
12
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry