Sort by

Shaik⚡ has logged 70 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ray

Ray

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Modest Heroes

Modest Heroes

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It Follows

It Follows

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Primer

Primer

2004
×
Read the review Edit this entry  
26
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wild

Wild

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★
Edit this entry  
25
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Focus

Focus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The General

The General

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Jagame Thandhiram

Jagame Thandhiram

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★½
Edit this entry  
17
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Masaan

Masaan

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Two

Two

1965
×
Read the review Edit this entry  
14
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hero

The Hero

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hamilton

Hamilton

2020
×
★½
Edit this entry  
09
Loki

Loki

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry