Magdalen has logged 93 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Hating Game

The Hating Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The List of Adrian Messenger

The List of Adrian Messenger

1963
×
Read the review Edit this entry  
20
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry