• The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

  • The Hating Game

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★½

  • House of Gucci

    ★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★½

  • Encanto

    ★★★★½

  • No Time to Die

    ★★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★★

  • Jungle Cruise

    ★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • Black Widow

    ★★★★

  • In the Heights

    ★★★★½

  • Cruella

    ★★½

  • 144

    ★★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★★

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★½

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★★

  • Framing Britney Spears

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • News of the World

    ★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • Happiest Season

    ★★★½

  • Soul

    ★★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • The Kid Detective

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★

  • The Old Guard

    ★★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★½

  • A Whisker Away

    ★★★

  • The Lovebirds

    ★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • Banksy Most Wanted

    ★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Onward

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Downhill

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Zola

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Miss Americana

    ★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★½

  • Cats

    ★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • Tiffany Haddish: Black Mitzvah

    ★★★★

  • Lil Rel Howery: Live in Crenshaw

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★★

  • Last Christmas

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★½

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★

  • Bad Education

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½