Sort by

John has logged 856 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
30
Casino

Casino

1995
×
Read the review Edit this entry  
29
The Duchess of Langeais

The Duchess of Langeais

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Good Luck of a 'Souse'

The Good Luck of a 'Souse'

1908
×
Edit this entry  
26
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
Edit this entry  
24
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
Edit this entry  
24
Cimarron

Cimarron

1931
×
Read the review Edit this entry  
23
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Joan the Maid II: The Prisons

Joan the Maid II: The Prisons

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Love Flower

The Love Flower

1920
×
Read the review Edit this entry  
20
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
John Wick

John Wick

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
The King and the Jester

The King and the Jester

1908
×
Edit this entry  
18
Joan the Maid I: The Battles

Joan the Maid I: The Battles

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Game

The Game

1997
×
Edit this entry  
15
The Parson's Widow

The Parson's Widow

1920
×
Edit this entry  
14
Way Down East

Way Down East

1920
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Penalty

The Penalty

1920
×
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Edit this entry  
09
The Idol Dancer

The Idol Dancer

1920
×
Edit this entry  
09
Leaves from Satan's Book

Leaves from Satan's Book

1920
×
Edit this entry  
08
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
Edit this entry  
08
The Greatest Question

The Greatest Question

1919
×
Edit this entry  
07
The Counterfeit Cat

The Counterfeit Cat

1949
×
Edit this entry  
07
The Cuckoo Clock

The Cuckoo Clock

1950
×
Edit this entry  
06
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Scarlet Days

Scarlet Days

1919
×
Edit this entry  
04
Billy Boy

Billy Boy

1954
×
Edit this entry  
04
Little Rural Riding Hood

Little Rural Riding Hood

1949
×
Read prior review Edit this entry  
04
Gremlins

Gremlins

1984
×
Read prior review Edit this entry  
04
The Indian Sorcerer

The Indian Sorcerer

1908
×
Edit this entry  
02
Jour de Fête

Jour de Fête

1949
×
Edit this entry  
30
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
Edit this entry  
30
School for Postmen

School for Postmen

1946
×
Edit this entry  
28
Deputy Droopy

Deputy Droopy

1955
×
Edit this entry  
28
Daredevil Droopy

Daredevil Droopy

1951
×
Edit this entry  
28
Señor Droopy

Señor Droopy

1949
×
Edit this entry  
28
Red Hot Rangers

Red Hot Rangers

1947
×
Edit this entry  
28
The Farm of Tomorrow

The Farm of Tomorrow

1954
×
Edit this entry  
28
T.V. of Tomorrow

T.V. of Tomorrow

1953
×
Edit this entry  
28
Car of Tomorrow

Car of Tomorrow

1951
×
Edit this entry