Sort by

ShadetreeDad has logged 79 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lucky

Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Butler

The Butler

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
War and Peace

War and Peace

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Free State of Jones

Free State of Jones

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Person to Person

Person to Person

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
War and Peace

War and Peace

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Room

The Room

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fair Game

Fair Game

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Body Double

Body Double

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blues Brothers 2000

Blues Brothers 2000

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry