Shabiraa has logged 127 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
19
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★½
Edit this entry  
18
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★
Edit this entry  
15
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★★½
Edit this entry  
14
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Dirty Girls

Dirty Girls

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lords of Dogtown

Lords of Dogtown

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
Wasp

Wasp

2003
×
Edit this entry  
10
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Not a Jealous Bone

Not a Jealous Bone

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crossroads

Crossroads

2002
×
Edit this entry  
09
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Edit this entry  
07
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★
Edit this entry  
06
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★
Edit this entry  
31
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Edit this entry  
31
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Benchwarmers

The Benchwarmers

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
Igby Goes Down

Igby Goes Down

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Edit this entry  
27
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Speak

Speak

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
My Green Crocodile

My Green Crocodile

1966
×
Edit this entry  
23
The Producers

The Producers

1967
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Edit this entry