Jerry has logged 507 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suburban Girl

Suburban Girl

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Plague of the Zombies

The Plague of the Zombies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mrs. Claus

Mrs. Claus

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Killing Jimmy Hoffa

Killing Jimmy Hoffa

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It Came Upon the Midnight Clear

It Came Upon the Midnight Clear

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Funny Farm

Funny Farm

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The 6th Day

The 6th Day

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry