Sort by

Jerry has logged 704 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Battle for the Planet of the Apes

Battle for the Planet of the Apes

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Scanner Cop II

Scanner Cop II

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scanner Cop

Scanner Cop

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scanners III: The Takeover

Scanners III: The Takeover

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scanners II: The New Order

Scanners II: The New Order

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Far from Home

Far from Home

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
TMNT

TMNT

2007
×
★★★
Edit this entry  
25
Teenage Mutant Ninja Turtles III

Teenage Mutant Ninja Turtles III

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Curly Sue

Curly Sue

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Funny Farm

Funny Farm

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carol for Another Christmas

Carol for Another Christmas

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
It Came Upon the Midnight Clear

It Came Upon the Midnight Clear

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Vault of Horror

The Vault of Horror

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
DC Showcase: Catwoman

DC Showcase: Catwoman

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Batman: Year One

Batman: Year One

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Darkman III: Die Darkman Die

Darkman III: Die Darkman Die

1996
×
★★½
Edit this entry  
14
Darkman II: The Return of Durant

Darkman II: The Return of Durant

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Edit this entry