• Working Girls

    Working Girls

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    In college, one of my favorite classes was Victorian History. We read several articles about sex work in that class and about how, when England codified prostitution, women felt trapped. Beforehand, it was work that they could do “on the side” to make ends meet. All of a sudden there was a name for what they were doing. And they were henceforth classified as prostitutes.

    I think that being referred to as “whores” made the women in Working Girls feel…

  • The Red Shoes

    The Red Shoes

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    It has been over four years since I watched The Red Shoes for the first time, and there was so much that I didn’t remember. Note to self: rewatch masterpieces more often.

    I did, of course, remember the 15-minute ballet scene, which I loved deeply this time around as well. But unlike last time, when I was drawn to the career vs. love storyline, this time I didn’t see Lermontov as the obvious choice. Instead, I saw him as a…

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The fact that this is a story about the separation of two human beings that fell in-love and that will remain emotionally intertwined for the rest of their lives still emotionally destroys me.

    I am lucky enough to have parents that have never come undone like this. That I never had to witness an ugly custody battle or be the subject of one. While Marriage Story is heartbreaking in depicting all of that, it is still so emotionally raw and…

  • Children of a Lesser God

    Children of a Lesser God

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    It’s easy to get swept up in the romance of Children of a Lesser God. But, to be honest, I don’t know how well the story has aged through 2021 eyes. Maybe it has – I’m really no expert on the deaf community. I’m just finding it difficult to watch a film the purports to be about two people with “cultural differences” that are willing to meet each other “halfway,” when one of the people is from a dominant culture…

  • Worth

    Worth

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I heard about Worth when listening to a number of critics discussing possible Oscar contenders for this year. They said that they wish films like this were in the conversation, but that due to their distribution model, they likely would not be.

    I will be the first to admit that Oscar buzz ordinarily makes me love a film more. Maybe if this was getting that kind of attention, I would have been more affected by it. Instead, I just felt…

  • Contact

    Contact

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    So… this entire thing was an allegory for faith?

    I know that not every movie is going to be made with me at its target audience. But as an atheist, watching a badass agnostic scientist conceding that what she experienced was akin to a religious experience (and that it was those religious zealots that spoke out against the scientific mission that were now supporting her) rubbed me the wrong way. And to be honest, by that point I was pretty…

  • Unpregnant

    Unpregnant

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “I should not be here. I should be able to just walk down the street and open a door and waltz right in and say, ‘Hello, my name is Veronica. My boyfriend is an asshole. Here’s my $500. Oh, oh yes, I would love a cup of water. Thank you so much, that’s so sweet of you.’ But no, nope. Why, in the hell, do you need to get parental consent to have an abortion, but not to actually birth…

  • PlayTime

    PlayTime

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The cinematography and the production design are absolutely stunning. Really, this film was breathtaking to look at. But I wish that the experience of watching the movie had been similarly magnetic.

    Look, after about thirty minutes, I understood the shtick. But by then, there was still three-quarters of the film to go. And, call me crazy, but I just love dialogue and a story where characters communicate with one another. Maybe I’m just a traditionalist. Maybe I just don’t get

  • The Eyes of Tammy Faye

    The Eyes of Tammy Faye

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    In a surprise to literally no one, Jessica Chastain brought me back to theaters.

    She stole my heart when I first saw her on-screen about a decade ago, and with this film she made me smile behind my mask from beginning to end. She’s just that good.

    I have been hearing from critics that have said that it didn’t appear as though The Eyes of Tammy Faye knew what kind of movie it wanted to be, while Chastain was clearly…

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    My Queen, Bette Davis, trying to slowly starve her fictional, more successful sister to death while giving the most deliciously, campy performance I have ever seen.

    I don’t know what I thought What Ever Happened to Baby Jane? was actually about, or what I expected it to be. I suppose I thought it would be more dramatic and that it would have more screaming matches between the two women – something that would really elevate the dramatic. But instead, Davis’…

  • Losing Ground

    Losing Ground

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    About a decade ago, I had a close friend that would always say the most philosophical, intellectual things. Whenever she did, I would tune her out and nod, feeling as though I didn’t know enough philosophy to respond to whatever she was saying. One day, I decided to actually listen. Quickly, I realized that all her talk was empty. What is the purpose of using words that sounded philosophical when they were meaningless? That’s what Losing Ground felt like to…

  • Mikey and Nicky

    Mikey and Nicky

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    As far as gangster films go, Mikey and Nicky is pretty great. My main issue is… I don’t like gangster films.

    What Elaine May did here, though, was focus on the relationship between these two men and the effect of mob violence on it. I loved questioning whether Mikey was truly going to turn on his friend, whether they actually were friends, and questions like those. Interestingly, the scenes with the women were my absolute least favorite. Honestly, if I…