Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Birth

Birth

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Children of a Lesser God

Children of a Lesser God

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Worth

Worth

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Contact

Contact

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Everyone is Doing Great

Everyone is Doing Great

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Is … Black Ain’t

Black Is … Black Ain’t

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Señorita

Señorita

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hangover

The Hangover

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Will Follow

I Will Follow

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Late Night Trains

Late Night Trains

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spellbound

Spellbound

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The French Lieutenant's Woman

The French Lieutenant's Woman

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry