sexualjumanji has written 55 reviews for films rated ★★★½ .

  • The Beta Test

    The Beta Test

    ★★★½

    kind of lost me as it went on but i loved the weirdness of it all. feels like theres a gem there but something happened when it came time to close the deal

  • Darkman

    Darkman

    ★★★½

    superhero movies were so much better when they were goofy coked out craziness instead of trying to be serious

  • V/H/S/94

    V/H/S/94

    ★★★½

    the last short is in my opinion the best short in the entire VHS series. love watching stuff where you can just tell the people involved love the genre, valiant efforts across the board

  • Blackhat

    Blackhat

    ★★★½

    definitely my least favorite mann. the script is so convoluted and talks to you like you are an expert of forensic computers. i think half of the 2 hours is spent watching people watch screens or sheets of paper. 3 and a half stars because i am happy michael enjoyed his trip to china

  • The Night House

    The Night House

    ★★★½

    the best part of this movie is the lead performance of rebecca hall, she delivered a unique take on grief imo and I was struck by the power of her delivery in several scenes.

    a lot of attention to detail in the setting up of scenes, both in the front and background. but then when her phone CLEARLY doesn't charge over night and then is suddenly full battery in the next scene despite the fact she has NOOOOOOT been in…

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★½

    *nodding while putting away pistol*

    yup, its a 3 hour movie where everyone's just constantly saying the director's favorite word alright

  • Candyman

    Candyman

    ★★★½

    much like a swarm of bees there is a lot going on in this movie

    i liked the performances much more than i liked the movie itself, the horror feels like an afterthought in a movie that has a lot going for it and i really hated how fake it all looked up close.

  • The Virgin Suicides

    The Virgin Suicides

    ★★★½

    can't really pick out anything i hate too much, can't pick out anything i like.

    everything feels rushed, like the only point of putting someone on screen is to give you a reason to dislike them soon after

    not the dudes rock movie of the summer, dudes dont rock at all!

  • The Talented Mr. Ripley

    The Talented Mr. Ripley

    ★★★½

    damn this guy sure is talented!!!

    kinda dragged for me but it was very good and i loved how they strung the game along in some parts, and hated it in others.

    also this happened to me

  • Johnny Mnemonic

    Johnny Mnemonic

    ★★★½

    theres a ton of cool cyber shit in this and keanu is there and he needs to be jacked into the mainframe right now he needs to get online

  • Body Bags

    Body Bags

    ★★★½

    im a big fan of anthology horror because of the freedom you have to make something unique and this lived up to that. carpenter just makes good stuff and in this he really is one of the best parts of the film as the little host of the horror show

  • Dog Soldiers

    Dog Soldiers

    ★★★½

    watched this in blurry terrible quality so it was like a snuff film. think it made the movie better. really liked the werewolves here. dont believe they were costumes, they were real.