sexualjumanji has written 36 reviews for films during 2017.

  • Anomalisa

    Anomalisa

    ★★★★

    puppet movies are fucking weird

  • Ghostbusters

    Ghostbusters

    ★★★★

    i liked this. it was funny. i liked the fight scenes. the cameos were great.

  • Godzilla

    Godzilla

    ★★★★★

    let me start this review by saying godzilla is fucking thick as hell in this movie. my god son what have you been eating youre looking like a fucking snack out there.

    follow me for a sec but what if godzilla twerked on your dick?

    godzilla is real he is a smol bean and he is my friend

  • Ratatouille

    Ratatouille

    ★★★★★

    to say this movie is anything but spectacular is a great injustice to the hard work remy has put into the kitchen...i am sorry for my earlier words and actions remy you are a good chef...a nice rat...and a good friend to humans...

    much like the rat when he chases "the cheese", humans chase many fleeting things...happiness...love...fame...fortune...sometimes when we feel we are not winning the game of life we take our anger out on others when we do not mean…

  • V for Vendetta

    V for Vendetta

    ★★★★

    it beginning to look more and more like we all wear a mask to hide from societies gaze...

    you know who else had a v in their name? voldemort. and you know who is like voldemort? its fuckin drumpf!

    i am starting to believe that life is truly a cruel mistress, we are all pawns on the chess board and we don't see whos playing us...

    are you following me here? keep up, i am saying that it is beginning…

  • The Sixth Sense

    The Sixth Sense

    ★★★★

    I went 22 years without having this movie spoiled for me :)

  • Scream

    Scream

    ★★★★½

    That killer is sure messed up...

  • V/H/S/2

    V/H/S/2

    ★★★★

    so much better than its siblings

  • V/H/S

    V/H/S

    ★★★½

    watched this again today still really enjoyed it but its not as good as number 2.

    the first time i watched them i watched the 2nd one first on accident and lived my life for like 3 weeks thinking that number 1 was better than number 2

    silly me

    that was so long ago

    i miss the old me

    i used to find joy in things

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★★★

    didnt kno this shit was a musical until they started singin again like 20 minutes in after singing 5 minutes in

    they just kept singing all the way until the end

    when i die i hope my body is plunged down a trap door

  • The Prestige

    The Prestige

    ★★★★★

    the world of magic is truly not what we think...


    we cannot understand the tricks without losing a part of ourselves...


    maybe the greatest trick we ever perform is pretending to love ourselves...

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds

    ★★★★

    I love a good foreign film