Sort by

Adryon has logged 43 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Safe Place

A Safe Place

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Widow

Black Widow

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kangaroo Jack

Kangaroo Jack

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Contamination

Contamination

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
20
Louis C.K.: Live at The Comedy Store

Louis C.K.: Live at The Comedy Store

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Twilight

Twilight

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rumor Has It...

Rumor Has It...

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cove

The Cove

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★★½
Edit this entry  
06
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Irreversible

Irreversible

2002
×
Read the review Edit this entry  
05
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★★½
Edit this entry  
01
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry