Gianna has logged 23 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
22
The Commuter

The Commuter

2018
×
Edit this entry  
22
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

1961
×
Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Guy Who Didn't Like Musicals

The Guy Who Didn't Like Musicals

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Inside

Inside

2016
×
½
Edit this entry  
05
Curve

Curve

2015
×
½
Edit this entry  
05
Scream 4

Scream 4

2011
×
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★★½
Edit this entry