Sort by

Steve G has logged 77 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Secret Fury

The Secret Fury

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Offbeat

Offbeat

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brubaker

Brubaker

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Burglars

The Burglars

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Brain

The Brain

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Positive I.D.

Positive I.D.

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Good Thief

The Good Thief

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Challenge

The Challenge

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Girl Hunters

The Girl Hunters

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Above Suspicion

Above Suspicion

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Brothers Rico

The Brothers Rico

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
There Was a Crooked Man...

There Was a Crooked Man...

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Supermarket

Supermarket

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Going by the Book

Going by the Book

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
After the Fox

After the Fox

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dancing with Crime

Dancing with Crime

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lowlife

Lowlife

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kiss the Blood Off My Hands

Kiss the Blood Off My Hands

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★
Read the review Edit this entry  
19
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
He Ran All the Way

He Ran All the Way

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deadlock

Deadlock

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Bang! You're Dead

Bang! You're Dead

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Apples

Apples

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Yellow Balloon

The Yellow Balloon

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Anything for Her

Anything for Her

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Outlaw Brothers

Outlaw Brothers

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bleeder

Bleeder

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ferry

Ferry

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Public Eye

The Public Eye

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
From Hell

From Hell

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shattered

Shattered

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Perfect Murder

A Perfect Murder

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Caesar

Little Caesar

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Spook Who Sat by the Door

The Spook Who Sat by the Door

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry