• Old

    Old

    ★★

    38% 🙄

    Despite time passing quickly in the film, it dragged in the theater.


    Full review here:


    www.reeldealpodcast.com/reviews/old

  • Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy

    ★★

    38% 🙄

    These are actual fucking quotes from the movie, that honestly sun it up quite well:

    “Athletes acting never goes well”
    “What a terrible idea. So stupid.”

    There are a couple laughs and a couple of good actors, but this is like super bad, and not in the fun 2008 Jonah Hill movie kind of way. 

    There are so many copy and paste jobs and even rip offs of Ready Player One. 

    Also…
    Are you fucking kidding me with that Nike crater

  • The Last Letter from Your Lover

    The Last Letter from Your Lover

    ★★★½

    76% 👍🏻

    I do indeed have a soft spot for romantic drama, yet The Last Letter From Your Lover succeeds on its own merits.

    Full Review Here:
    www.reeldealpodcast.com/reviews/thelastletterfromyourlover

  • Jolt

    Jolt

    ★★

    40% 🙄

    While I appreciate that the film was trying to hold up a mirror to society’s unfortunate proclivities, it couldn’t help but feel like a first draft. Match that with some chaotic editing and some adequate directing, and you’ve got a film that is hard to recommend.

    Full review here:
    www.reeldealpodcast.com/reviews/jolt

  • Fear Street: 1666

    Fear Street: 1666

    ★★★★½

    94% 🎉

    Leave it to a bunch of jealous, rejected men and some easily manipulated homophobic Protestants to fuck up everything. 

    This shit was sooooo good. Literally a perfect wrap up.

  • Loki

    Loki

    ★★★★★

    98% 🎉

    Loki is lowkey more important than all the Avengers films. Thanos who?

  • F9

    F9

    ★★★★

    80% 😄

    Look, I know these movies are dumb. But they are fun and know exactly what they are. I loved it when Jason went to space and I loved it when “The Family” does too!

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★½

    78% 👍🏻

    While it may fall frustratingly short of its initial sequence, Black Widow proves Scarlett Johansson is more than capable of leading her own movie, and should have done so before the 24th film in the franchise.

  • Till Death

    Till Death

    ★★★★

    85% 😄

    This solid, mean little film puts Megan Fox in a role she deserves and is more than capable of handling.

  • Infinite

    Infinite

    ★★½

    50% 🤷🏼‍♂️

    Yo, this a weird ass movie. It’s like The Old Guard but not really good. There’s not enough Dylan O’Brian, although there’s never enough (he lowkey looks like Adam Brody now). Also there’s a bad ass car, so…that’s something.

  • Fear Street: 1978

    Fear Street: 1978

    ★★★½

    78% 👍🏻

    While not as effective as the initial entry into the slasher trilogy, 1978 brings effective characters and genre gore into an entertaining homage to classic camp slashers backed by another bomb ass soundtrack.


    Full review here:

    www.reeldealpodcast.com/reviews/fearstreet1978

  • Awake

    Awake

    ★★½

    50% 🤷🏻‍♂️

    A straightforward, if unnecessary thriller, nevertheless proves Gina Rodriguez is capable of anything.