Sort by

Seth S. has logged 138 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Senna

Senna

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
Read prior review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read prior review Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
What If

What If

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Edit this entry  
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★½
Edit this entry  
30
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
29
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★½
Edit this entry  
24
Fury

Fury

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★
Edit this entry  
20
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Edit this entry  
18
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Sky Captain and the World of Tomorrow

Sky Captain and the World of Tomorrow

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Edit this entry  
22
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Edit this entry  
20
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
½
Edit this entry  
19
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
League of Denial: The NFL’s Concussion Crisis

League of Denial: The NFL’s Concussion Crisis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Edit this entry  
14
The Giver

The Giver

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read prior review Edit this entry  
08
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry