Jeremy has logged 32 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★½
Edit this entry  
31
Superstition

Superstition

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Devil's Rain

The Devil's Rain

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Rider of the Skulls

The Rider of the Skulls

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spirits of the Dead

Spirits of the Dead

1968
×
★★★
Edit this entry  
25
Phantom of the Rue Morgue

Phantom of the Rue Morgue

1954
×
★★★
Edit this entry  
24
Scream Bloody Murder

Scream Bloody Murder

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween II

Halloween II

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Fearmaker

The Fearmaker

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Zodiac Killer

The Zodiac Killer

1971
×
★★★
Edit this entry  
19
Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

1973
×
★★★
Edit this entry  
19
Death Carries a Cane

Death Carries a Cane

1973
×
★★★½
Edit this entry  
17
Devil Times Five

Devil Times Five

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Telephone Box

The Telephone Box

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Contraption

The Contraption

1977
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Dumb Waiter

The Dumb Waiter

1979
×
★★★
Edit this entry  
13
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★½
Edit this entry  
10
Touch of Death

Touch of Death

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Who Done It?

Who Done It?

1942
×
★★★½
Edit this entry  
10
The House of Seven Corpses

The House of Seven Corpses

1974
×
★★½
Edit this entry  
08
Lights Out

Lights Out

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★½
Edit this entry  
07
Children Shouldn't Play with Dead Things

Children Shouldn't Play with Dead Things

1972
×
★★½
Edit this entry  
07
The Internship

The Internship

2013
×
★★
Edit this entry  
04
Detroit 9000

Detroit 9000

1973
×
★★★½
Edit this entry  
02
Chino

Chino

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★½
Edit this entry