Jeremy has logged 474 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Meatballs

Meatballs

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Don't Go in the House

Don't Go in the House

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bloody Friday

Bloody Friday

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Coney Island

Coney Island

1917
×
★★★★
Edit this entry  
29
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Bad Bunch

The Bad Bunch

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Grapes of Death

The Grapes of Death

1978
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tall in the Saddle

Tall in the Saddle

1944
×
★★★★
Edit this entry  
28
Big Jim McLain

Big Jim McLain

1952
×
Edit this entry  
28
The Alamo

The Alamo

1960
×
★★★½
Edit this entry  
28
Number, Please?

Number, Please?

1920
×
★★★
Edit this entry  
24
Elves

Elves

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Northern Soul

Northern Soul

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La muerte del chacal

La muerte del chacal

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Welcome to Leith

Welcome to Leith

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
The Specter of Terror

The Specter of Terror

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spasmo

Spasmo

1974
×
★★★
Edit this entry  
15
Death Game

Death Game

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Adjust Your Tracking: The Untold Story of the VHS Collector

Adjust Your Tracking: The Untold Story of the VHS Collector

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Beyond the Gates

Beyond the Gates

2016
×
★★
Edit this entry  
13
Yakuza Apocalypse

Yakuza Apocalypse

2015
×
★★
Edit this entry  
13
Requiem for the American Dream

Requiem for the American Dream

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Editor

The Editor

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Hard Luck

Hard Luck

1921
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Story of Mankind

The Story of Mankind

1957
×
★★½
Edit this entry  
11
Mabel’s Wilful Way

Mabel’s Wilful Way

1915
×
★★★
Edit this entry  
11
The Frozen North

The Frozen North

1922
×
★★★½
Edit this entry  
10
Black Devil Doll

Black Devil Doll

2007
×
★★½
Edit this entry  
09
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★½
Edit this entry  
06
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Cabin Fever

Cabin Fever

2016
×
½
Edit this entry  
05
Alligator 2: The Mutation

Alligator 2: The Mutation

1991
×
★½
Edit this entry  
05
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★
Edit this entry  
04
Alligator

Alligator

1980
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Sinful Dwarf

The Sinful Dwarf

1973
×
★★
Edit this entry  
03
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
Diabolical Inheritance

Diabolical Inheritance

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Late Night Trains

Late Night Trains

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Great Lester Boggs

The Great Lester Boggs

1974
×
Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry  
25
Double Down

Double Down

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Most Likely to Die

Most Likely to Die

2015
×
★★
Edit this entry  
20
The Man with Icy Eyes

The Man with Icy Eyes

1971
×
★½
Edit this entry  
19
Once a Thief

Once a Thief

1965
×
★★★
Edit this entry  
18
Dio: Live in London - Hammersmith Apollo 1993

Dio: Live in London - Hammersmith Apollo 1993

2014
×
★★
Read the review Edit this entry