Sort by

Jeremy has logged 448 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Monte Walsh

Monte Walsh

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Baby Needs a New Pair of Shoes

Baby Needs a New Pair of Shoes

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Puppet Master

Puppet Master

1989
×
★★
Edit this entry  
28
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
27
Howling V: The Rebirth

Howling V: The Rebirth

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fubar II

Fubar II

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
LEGO Star Wars: The Padawan Menace

LEGO Star Wars: The Padawan Menace

2011
×
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★½
Edit this entry  
24
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
Don't Panic

Don't Panic

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Send Me No Flowers

Send Me No Flowers

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Return to Horror High

Return to Horror High

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
Edit this entry  
14
Apache

Apache

1954
×
★★★
Edit this entry  
13
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Screaming Tiger

The Screaming Tiger

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Doberman Gang

The Doberman Gang

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Charlie Chan in the Secret Service

Charlie Chan in the Secret Service

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Ward

The Ward

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
06
Bad Brains: Live at CBGB

Bad Brains: Live at CBGB

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
06
And God Said to Cain

And God Said to Cain

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Don't Go in the House

Don't Go in the House

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
RV

RV

2006
×
Edit this entry  
04
The Last Hunter

The Last Hunter

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blood Hands

Blood Hands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Screamtime

Screamtime

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Scarlet Clue

The Scarlet Clue

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jaguar Lives!

Jaguar Lives!

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
A Night to Dismember

A Night to Dismember

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Master of the Flying Guillotine

Master of the Flying Guillotine

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twisted Nightmare

Twisted Nightmare

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Slams

The Slams

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry