Sort by

ca¡t has logged 59 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Witches

The Witches

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mrs. Fletcher

Mrs. Fletcher

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Looper

Looper

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Room

Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fun Mom Dinner

Fun Mom Dinner

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★
Edit this entry  
04
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Heat

The Heat

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry